• 0 הצבעות - 0 בממוצע
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
הדמיות אדריכליות ותלת בכלל - מחירים?
TREW100;3423 כתב:זה היתי אני, העבודה המדוברת היתה עם הוצאה לאור כך שאני עמדתי מול איש קשר, זה לא היה הלקוח ישירות כך שלא היה פה מה להעלב, האמת היא שהלקוח היה מזמין משהו יפה יותר ואיכותי יותר (לקוח שלא עושה בעיות) רק שהיה לחץ מטורף של זמן, כשאני אומר מטורף אני מתכוון למשהו כמו 300 תמונות בחודש וחצי, חלק מהמודלים והסצנות היו מוכנות אבל באיכות הפחות טובה, לא היה כבר זמן להמיר את המודלים ומנוע הרינדור ולכן הוחלט להשאר עם מה שכבר קיים.

בשורה הסופית התקשר אלי איש הקשר ואמר לי שהוא מקבל הרבה מחמאות ושמרוצים במערכת, בסופו של דבר שמו את השם שלי עם מספר הפון (יכול להיות שלא הייתי מספיק ברור) ואפילו התקשרו אלי כמה אנשים להגיד לי תודה על ההדמיות ושזה מאוד יפה וממחיש טוב את הסיטואציות.
את הפרויקט הזה עשיתי במקס (ובלנדר כשמקס תסכלה אותי) עם עוד 2 תלתיסטים

מה היום אני חושב על זה? אם הייתי אומר כך ללקוח שוב?
אני עדיין חושב שכן אבל מסתבר שלמרות שאנו חושבים שכל דבר הוא מכוער בתכלית יש אנשים שממש נהנים ממנו.

עכשיו בקשר למחיר
אני אומר ללקוח מחיר אחרי שאני שומע טוב יותר על הפרויקט ומה הצרכים שלו, בלתי אפשרי לעבוד אחרת.

אז פרוייקט כמו שתיארתי, בניין מגורים 6 קומות, חוץ בלבד, שלוש זויות כולל שטח וסביבה - רמה שיווקית, כמה היית מציע?
החישוב הוא כזה
כמה זמן אתה חושב שיקח לך לגמור את הפרויקט הזה כפול כמה אתה לוקח לשעה.
כאחד שכבר עשה פרויקט או שתיים אני מיח שתוכל להעריך בערך כמה עבודה יש שם,
לכן מבחינתי אי אפשר לתת הצעת מחיר בלי שתשמע טוב טוב מה אתה הולך לעשות.
טוב, הייתה נקודה שרציתי להבהיר בנושא הזה והיא די עברה.
לפני כמה וכמה שנים כשהתחלתי לעבוד עם הדמיות אדריכליות לא היה לי מושג כמה לדרוש, ואנשי מקצוע אחרים לא עזרו לי בכלום מהבחינה הזאת , אף אחד לא היה מוכן לגלות את המחירים שלו ועשיתי כמה וכמה טעויות עד שלמדתי. הנקודה היא שכל השושו הזה בסופו של דבר מזיק לכולם. BENJAMIN הציע 1000, וזו דוגמא טובה.
המחיר המומלץ לפרוייקט כמו שתיארתי הוא מינימום 3000 ש"ח, שכן החישוב הוא בגדול 30 שעות עבודה כולל תיקונים והצקות של הלקוח, ו100 לשעה זה מחיר מינימום כיום לפרילאנס בעל ניסיון בתחומו. מניסיון זה אף פעם לא נגמר בזמן שחישבת מראש, תמיד יש גלישות והפתעות ושינויים של הרגע האחרון. ישראלים אלופים בזה, בלסחוט עד כמה שאפשר את טיפת המיץ האחרונה מכל דבר ברגע שהם משלמים על משהו...אבל עדיין, גם אם זה גולש ל40 שעות, זה עדיין משתלם. בפועל כיום, פרוייקט כזה אם אתה מצליח להעביר הצעת מחיר של 2500, תהיה מבסוט. יש גם כאלה שמוכנים לעשות את זה ב1500 ש"ח. לפני כמה שנים הייתה התלהבות גדולה סביב תמ"א 38, למי שלא יודע - זה סעיף בתוכנית מתאר ארצית שמדבר על חיזוק בניינים נגד רעידות אדמה, ויזמים התלבשו על זה וניסו להשיג פרוייקטים בכל הארץ, כמובן שהם צריכים הדמיות. לקחת את הבניין הקיים ולהלביש עליו הדמייה של הבניין החדש והמשופץ שתואם את הדרישות של תמ"א 38 פלוס תוספת של עוד דירה או שתיים לבניין ומזה להרוויח - היה לזה פוטנציאל של מכרה זהב. יצא לי לעשות כמה וכמה פרוייקטים כאלה. אני תמחרתי את זה אז ב2000 להדמיה שכן מדובר בזוית אחת בלי טיפול בסביבה - רק השתלה על צילום של הסביבה האמיתית. הייתי מוכן לרדת עד 1500 ש"ח. אפשר לגמור פרוייקט כזה ביום, מקסימום יומיים עבודה. בסופו של דבר זה הגיע למצב שהגעתי למשרד יזמים שהתלבש חזק על תמ"א 38 והם היו מוכנים לשלם לא יותר מ500 ש"ח להדמיה!!
וכיום בשוק הזה של הדמיות אדריכליות יש בעיה חמורה של תלתיסטים ששוברים את השוק, בין אם זה מחוסר ידע בגלל שהאנשים שעובדים בזה שומרים על שושו, ובין אם זה כאלה שמתחילים ומוכנים לרדת למחירי זנות רק בשביל להשיג עבודות ולא מבינים שהם מזיקים לעצמם בסופו של דבר. היו דיבורים על איגוד מקצועי של אנשים שעובדים בתחום הזה כדי לשמור על רף מחירים סביר, אבל בינתיים אלה היו רק דיבורים. לכן חשוב מאוד לדעתי כן לפתוח את הנושא ולא להתבייש ולעזור גם בהצעות מחיר של פרוייקטים כדי שבסופו של דבר כולנו נרוויח.
רגע, אז אתה אומר שאם אני מתחיל, אני לא צריך לתת מחיר נמוך?
שחר הר-שוב;3440 כתב:רגע, אז אתה אומר שאם אני מתחיל, אני לא צריך לתת מחיר נמוך?

לא, העבודה היא אותה עבודה גם אם אתה מתחיל, וללמוד תלת מימד ולהתמקצע בזה כמו שאתה יודע, זה לא הולך ברגל. לכן התמורה צריכה להיות בהתאם, וכמובן מצד שני, גם בתור מתחיל אתה צריך לדעת מה אתה עושה, כלומר לעשות כמה פרוייקטים עצמיים בשביל הלימוד, אל תעשה בית ספר על הלקוחות. ואני לא מסכים עם הגישה שכדי להוריד במחיר אפשר להוריד באיכות - זה מוריד את כל המקצוע הזה לזנות.